Zastosowanie mat antyzmęczeniowych
W zakładach przemysłowych i produkcyjnych należy zapewnić pracownikom możliwie jak najbardziej komfortowe warunki podczas pracy. W miejscach tego typu zwykle obowiązki realizowane są w pozycji stojącej, która stanowi znaczne obciążenie dla układu mięśniowo-szkieletowego. Stojąc, jesteśmy bardziej narażeni na zmęczenie, osłabienie, co z kolei powoduje dekoncentrację i spowolnienie działań. Wszelki dyskomfort, a tym bardziej ewentualne dolegliwości zdrowotne, mogą negatywnie wpływać na wydajność pracy. W perspektywie długookresowej w interesie pracodawcy jest, aby zadbać o zapewnienie osobom zatrudnionym optymalnych warunków do wykonywania przez nich obowiązków. W tym celu stosowane są różnorodne akcesoria BHP, w tym przede wszystkim maty antyzmęczeniowe.
Mata antyzmęczeniowa — co to jest?
Maty antyzmęczeniowe przeznaczone są dla osób, które pracują w pozycji stojącej. Są one wykonane ze specjalnego materiału, którego powierzchnia wpływa korzystnie na krążenie kończyn dolnych osoby pracującej na danym stanowisku roboczym. Maty są miękkie, elastyczne i mają właściwości amortyzujące, dzięki czemu odciążają kręgosłup, biodra, kolana, stawy i mięśnie. W efekcie pracownik może dłużej wytrzymać w pozycji stojącej bez nieprzyjemnego dyskomfortu, zmęczenia, a w konsekwencji nawet dolegliwości bólowych. Ma to swoje bezpośrednie przełożenie na wydajność pracy oraz stan jego zdrowia.
W naszej ofercie znajdziesz maty antyzmęczeniowe, które z powodzeniem mogą być zastosowane w różnych zakładach przemysłowych, jak np. linie przemysłowe, obszary pakowania, stanowiska ochrony itp. Teksturowany wierzch poprawia trakcję i umożliwia utrzymanie zanieczyszczeń i płynów na wierzchu maty, zapewniając łatwiejsze czyszczenie. Zaopatrzone są w specjalne listwy, które pozwalają na bezproblemowy przejazd pojazdów przez matę.
Dlaczego maty antyzmęczeniowe są potrzebne?
Tak naprawdę maty antyzmęczeniowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie pracownicy muszą przez wiele godzin wykonywać swoje obowiązki w pozycji stojącej na swoim stanowisku pracy. Jest to bardzo męczące i obciążające dla całego ciała. Stosunkowo niewielka mata może skutecznie poprawić warunki pracy.
Oprócz tego maty doskonale sprawdzają się w miejscach narażonych na różnorodne zanieczyszczenia i odpady produkcyjne, np. wióry, smary, pyły itp. Tego rodzaju akcesoria BHP wpływają również na bezpieczeństwo pracowników na ich stanowiskach. Dzięki odpowiednio skonstruowanej powierzchni maty nie przesuwają się i przeciwdziałają przypadkowemu poślizgnięciu.
Maty antyzmęczeniowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, w tym m.in. w przedsiębiorstwach motoryzacyjnych, elektronicznych, logistycznych, produkcyjnych, spożywczych itd.
Korzyści wynikające z zastosowania mat antyzmęczeniowych
Maty antyzmęczeniowe stosowane w przemyśle to najlepszy sposób, aby przeciwdziałać problemom zdrowotnym u pracowników poprzez zapewnienie im ergonomicznych warunków pracy. Wpływają one korzystnie na lepsze krążenie krwi w nogach, stopach i całym organizmie, zmniejszają ryzyko wystąpienia skurczów mięśni, żylaków, a nawet zatoru serca. Pozwalają przeciwdziałać takim problemom, takim jak płaskostopie czy skrzywienie kręgosłupa. Dodatkowo rozwiązują też problem szybko narastającego zmęczenia i dekoncentracji.
Nie tylko pracownik, ale i pracodawca może odczuć wyraźne korzyści z zastosowania mat antyzmęczeniowych, które w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do zwiększenia wydajności codziennej pracy, eliminacji niepotrzebnych przestojów produkcyjnych. Jest to również element skutecznie zwiększający bezpieczeństwo pracowników.