Preparaty antyodpryskowe w spawalnictwie
Spawanie polega na łączeniu materiałów (przede wszystkim metali i stopów metali) poprzez stopienie krańców zespalanych ze sobą elementów. Natomiast chemia spawalnicza (w jej skład wchodzą między innymi preparaty antyodpryskowe) ułatwia sam proces spawania oraz chroni wykorzystywany do tej czynności sprzęt. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym środkom antyodpryskowym w spawalnictwie.
Jakie środki antyodpryskowe wyróżniamy?
Chemia spawalnicza dzieli się na preparaty trawiące oraz antyodpryskowe – to dwa powszechnie występujące rodzaje. W spawalnictwie wykorzystuje się jednak także środki do badania penetracyjnego (ich zadaniem jest wykrycie uszkodzonej spoiny), środki antykorozyjne (aluminium, chrom, cynk w sprayu i inne) czy preparaty czyszczące, konserwujące i chłodzące. Preparaty antyodpryskowe występują w sprayu lub w postaci past. Do czego służą? Ich celem jest ochrona powierzchni przed wtapianiem się w nią odprysków, będących efektem ubocznym spawania metali. Chemikalia antyodpryskowe zabezpieczają spawany materiał oraz narzędzie wykorzystywane do pracy. Ochraniają końcówki od półautomatów prądowych czy wnętrza dysz gazowych, minimalizując ryzyko pogorszenia ich wydajności (poprzez kontakt z odpryskami). W konsekwencji spoina nie traci na jakości.
Chemia spawalnicza to skuteczna ochrona dla spawarek. Ta charakteryzuje się również właściwościami antykorozyjnymi. W naszej ofercie dostępne są preparaty antyodpryskowe wysokiej jakości o dużych możliwościach chłodzących, a przy tym niedziałających destrukcyjnie na powierzchnię. Chemikalia biodegradowalne (jak Eco Spatter) usuniemy w prosty sposób za pomocą wody.
Większa wydajność i żywotność sprzętu do spawania
Regularnie wykorzystywana chemia antyodpryskowa przyczynia się do zwiększenia wydajności spawania, a także wydłuża żywotność urządzeń spawalniczych. Środki antyodpryskowe są nieodzowne w spawalnictwie. Szczególnie jeśli zależy nam na zwiększeniu efektywności spawania oraz utrzymaniu spawarek w dobrej kondycji technicznej. Warto rozważyć zakup produktu o większej pojemności (na przykład pojemnik 5 lub 10 l) – co w dalszej perspektywie może się okazać dużą oszczędnością. Preparaty antyodpryskowe stosowane są w trakcie spawania metodą MIG/MAG lub przy spawaniu plazmowym. Każdy z nich powinien być produktem niepalnym.