Jakie taśmy i kleje stosuje się w przemyśle?
Procesy wytwarzania różnych produktów przemysłowych wymagają często stosowania różnych połączeń między poszczególnymi częściami lub podzespołami. W przypadku wielu zastosowań tradycyjne sposoby łączenia elementów za pomocą spawania, zgrzewania lub różnych elementów złącznych nie są dobrym rozwiązaniem ze względów technologicznych lub zestawu cech, jakimi ma się charakteryzować gotowy produkt. W takich przypadkach optymalną metodą okazuje się spajanie przy pomocy klejów i taśm przemysłowych. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie rodzaje klejów i taśm znajdują najczęściej zastosowanie w takich sytuacjach i jakie są ich zalety.
Korzyści ze stosowania klejów i taśm
Używanie klejów i taśm wiąże się z wieloma zaletami takiego rozwiązania. Kleje i taśmy wykorzystują możliwość połączenia dwóch powierzchni dzięki wytworzeniu wiązań chemicznych między klejoną powłoką a warstwą kleju. W niektórych przypadkach klejenie może korzystać także z wnikania warstwy kleju w pory w strukturze materiału.
Największymi zaletami klejenia jest możliwość dopasowania trwałości i charakteru połączenia do wymagań konkretnego zastosowania. Może ono być trwałe, tymczasowe, możliwe do rozłączenia w określonych warunkach. Dużymi plusami klejenia jest też szybkość wykonania połączenia oraz jego stosunkowo niski koszt. Połączenia klejone mają także znacznie mniejszą masę w porównaniu z elementami złącznymi, tj. wkrętami, śrubami czy nitami.
Rodzaje klejów i taśm
W zastosowaniach przemysłowych można wykorzystywać kleje różnego typu. Stosunkowo często są używane kleje na bazie akrylu, kauczuku, silikonu lub różnego rodzaju żywic naturalnych lub syntetycznych.
Jeśli chodzi o taśmy, to zwykle do łączenia różnych elementów wybierane są taśmy dwustronne o różnym nośniku, czyli warstwie, która jest pokryta klejem. Najczęściej jest to jakiś rodzaj tworzywa sztucznego. Często używa się również taśm bez nośnika, które zawierają tylko warstwę kleju i warstwę zabezpieczającą.
W zastosowaniach przemysłowych stosuje się również pomocniczo taśmy maskujące i klejące. Te pierwsze są zwykle używane do maskowania części elementów przy malowaniu bądź nakładaniu powłok innego typu. Taśmy pakowe zwykle są wykorzystywane w procesach logistycznych i tymczasowym zabezpieczaniu produktów.