Cechy szlifierek mimośrodowych
Obróbka ścierna jest jednym ze sposobów na szybkie i efektywne nadawanie odpowiedniego kształtu powierzchniom przez usuwanie zbędnego naddatku. Pozwala również na wykończanie powierzchni, uzyskiwanie oczekiwanej gładkości czy polerowanie dla uzyskania połysku na gotowych wyrobach. Najlepszą metodą pozwalającą na wykonanie prac przy obróbce ściernej jest użycie szlifierki mimośrodowej. Dzięki szybkości działania właściwemu doborowi materiałów ściernych oraz techniki pracy można nimi przygotować do nakładania warstw farby, lakieru czy innej warstwy zabezpieczającej niemal każdą powierzchnię. Przyjrzyjmy się bliżej temu, w jaki sposób funkcjonują szlifierki mimośrodowe i zobaczmy, jakie są ich najbardziej charakterystyczne cechy.
Jak działają szlifierki mimośrodowe i do czego służą?
Szlifierki mimośrodowe są niezastąpionymi urządzeniami pomagającymi w obróbce drewna, metalu, tworzyw sztucznych, a niekiedy także niektórych materiałów budowlanych. Za ich sprawą można wykonać obróbkę zgrubną, usuwając warstwy materiału o większej grubości, a także obróbkę dokładną, wygładzając powierzchnię i niwelując rysy i zadrapania. W połączeniu z odpowiednimi akcesoriami szlifierek mimośrodowych można też w niektórych przypadkach używać do polerowania powierzchni. Przy pomocy szlifierki mimośrodowej o niewielkiej średnicy stopy można pracować na mniejszych powierzchniach czy w miejscach trudnodostępnych, urządzenia z większymi rozmiarami tarcz będą przydatne przy zadaniach związanych z obróbką większych płaszczyzn.
Zasada działania szlifierki mimośrodowej jest stosunkowo prosta. Dzięki silnikowi elektrycznemu lub napędowi pneumatycznemu tarcza może być wprawiona w ruch obrotowy, a jednocześnie przesuwać się na boki. W przypadku szlifierek przekładniowych, które działają z wymuszoną rotacją, zakres przesunięć osi obrotu będzie znacznie większy, dzięki czemu praca może być bardziej agresywna. Szlifierki przekładniowe sprawdzają się bardzo dobrze tam, gdzie w szybkim czasie trzeba usunąć większą ilość materiału.
Praca szlifierki mimośrodowej jest możliwa dzięki mocowanym na stopie tarczom. W przypadku tarcz ściernych są one wykonane z papieru ściernego, tj. warstwy właściwego materiału z nasypem pełniącym funkcję ścierniwa. W zależności od specyfiki materiału i planowanej obróbki można dobierać tarcze o odpowiedniej gradacji i przeznaczeniu. Tarcze są dostępne w różnych rozmiarach dopasowanych do talerzy szlifierek. Mocowanie odbywa się za pośrednictwem rzepa wytrzymałego na wysoką temperaturę wytwarzaną przy pracy. Poza tarczami ze ścierniwem są dostępne również tarcze polerskie, np. z filcem albo futrem polerskim.
Jakie właściwości szlifierek mimośrodowych mają największe znaczenie?
Wśród najważniejszych parametrów szlifierek mimośrodowych znajduje się średnica talerza szlifierskiego, która przesądza o tym, jakie powierzchnie można obrabiać za pomocą danego urządzenia. Ważny jest zakres możliwych do uzyskania obrotów. Im będzie on większy, tym bardziej wszechstronne okaże się urządzenie. Znaczenie ma liczba oscylacji, która pokazuje, jak często tarcza wykonuje ruchy boczne. Jednym z ważniejszych parametrów jest także wielkość przesunięcia podczas ruchu mimośrodowego. Większe wartości oznaczają bardziej agresywną pracę i przydają się przy szlifowaniu zgrubnym i konieczności usuwania dużej ilości materiału. Mniejsze przesunięcia boczne są pożądane przy szlifowaniu dokładnym oraz polerowaniu.
Liczącą się w praktyce cechą szlifierek mimośrodowych jest ich poręczność. Szlifierki z niewymuszonym ruchem tarczy są zwykle niewielkie, lekkie, bardzo dobrze leżą w dłoni i można je bez większego wysiłku obsługiwać jedną ręką. Szlifierki mimośrodowe przekładniowe mają wydłużoną rękojeść ustawioną równolegle do płaszczyzny obrotu oraz uchwyt boczny lub umieszczony na główce urządzenia, można wygodnie z nich korzystać, prowadząc je oburącz. Takie rozwiązanie umożliwia nie tylko pracę z dużą precyzją, ale również regulowanie siły docisku.
Ważnym elementem szlifierek mimośrodowych jest możliwość odsysania pyłu powstającego podczas obróbki. System odsysania działa zwykle za sprawą otworów umieszczonych w tarczy, którymi pył dzięki wytwarzanemu podciśnieniu trafia do zamontowanego w urządzeniu zbiornika, zakładanego worka albo zewnętrznego urządzenia odpylającego.
Bardziej zaawansowane modele szlifierek mimośrodowych są wyposażane w różne układy ułatwiające pracę. Może to być specjalny hamulec, który zwalnia ruch tarczy, gdy szlifierka zostanie uniesiona znad obrabianej powierzchni. Bardzo przydatny jest mechanizm kontrolowanego startu, który zapobiega uszkodzeniu materiału podczas rozruchu za sprawą zbyt agresywnej obróbki. Niektóre modele są wyposażone w możliwość wyłączenia ruchu mimośrodowego czy regulację jego wychylenia.
Szlifierki mimośrodowe pozwalają na szybką i wydajną obróbkę powierzchni, uzyskując lepsze rezultaty niż popularne szlifierki oscylacyjne. Nadają się do pracy z wieloma materiałami, m.in. metalem i drewnem, a stosowany w większości modeli system odpylający sprawia, że powstające przy pracy zanieczyszczenia nie stanowią problemu. Za ich pomocą można usuwać stare powłoki malarskie, lakiery czy impregnaty, a także pozbywać się ognisk korozji czy prowadzić obróbkę spawów. Urządzenia tego typu mogą sprawdzić się zarówno w warsztacie mechanicznym, jak i stolarskim.